موسسه چاپ هزار نقش پارسیان - روانشناسی کار و مدیریت به زبان ساده و بومی

روانشناسی کار و مدیریت به زبان ساده و بومی

روانشناسی جزو پیچیده ترین مباحث موجود در علم انسان شناسی می باشد که خود به چندین طریق بررسی می شود و هنوز علم مجهول و تازه ای می باشد که تلفیق این موضوع با محیط کار و فعالیت روزانه که بخشی از زمان معمولی هر فرد موثر در جامعه می باشد به پیچیدگی آن می افزاید.

حال به این مسئله از نگاه نو و کاملا شفاف گونه می پردازیم در نظر داشته باشید که این مطالب بخشی از نظرات اینجانب به همراه تجارب چندین ساله در امور فعالیت مشاغل گوناگون می باشد و امکان دارد با مطالب برخی سایتها و نویسندگان و روانشناسان متناقض باشد، البته باید در نظر داشت که در کشور ما معمولا مسایل بصورت فرا فکنی هستند و صورت علمی و عملی آنها با هم متفاوت اند.

حال این نکته قابل تعامل است که چگونه باید در جامعه روانی آرام و انگیزشی داشت که انعکاس آن در محیط کار بازتاب پیدا کند؟

در مقدمه باید لحاظ کرد که این مسئله ی تمامی روانشناسان و جامعه شناسان در دنیا می باشد که معمولا بنا بر شرایط آن کشور و اقلیم های گوناگون پاسخ های متفاوتی هم دارند و باید در نظر داشت که روانشناسی علمی با پاسخ های  متناوبی می باشد و در بازه زمانی و ورود تکنولوژی و فرهنک های جدید تغییر می کند. حال به پاسخ پرسش مورد نظر در کشور خودمان می پردازیم، کشور ایران با داشتن اقلیم های گوناگون و فرهنگ های متفاوت و گذشته ی چند هزار ساله درخشان بجز چند صده ی اخیر قاعدتا باید در علم مدیریت سرآمد باشد، اما متاسفانه با رونق گرفتن برخی فرهنگ ها و تفکرات غلط که اکثرا خود محوری از ارکان اصلی آن است بر سیستم روان خالص و جامعه محور افراد تاثیر گذاشته و متاسفانه عدم شناخت این خطر در بازه ی زمانی دهه های اخیر باعث بوجود آمدن رفتاری روانشناختی به نام ``توهم عقب ماندگی افراطی``شده است که نوعی تفکر می باشد که افراد همیشه حق و سهم خود را از دست رفته و ضایع شده می پندارد و همیشه در صدد محقق کردن حق خود به هر قیمتی می باشد.

 متاسفانه این مسمویت فکری بقدری قدرتمند است که اکثر افراد حتی با وجود اعتقادات مذهبی، قانون مدار، با شخصیت عالی، تحصیلکرده و همچنین دارای رو حیه ی قوی جامعه دوستی به آن دچار می شود. مثالی برای تفهیم این مبحث بیان می کنم و رابطه ی آن را با محیط کاری بیان می کنم، در اکثر وضعیت ها و تعاملات اجتماعی این مسایل قابل لمس است از نوع رانندگی افراد تا نحوه ی برخورد آنها در صفوف مختلف مانند فروشگاه ها، بانک و غیره می توان نتیجه گرفت اکثر نارضایتی ها بر سر خودخواهی استفاده آنها از آن امکان نیست بلکه حس از دست ندادن و عقب نماندن از یک امکان برای افراد مهم است مانند حجوم افراد برای سوار شدن به وسایل نقلیه عمومی و مترو که افراد اکثرا فقط بفکر پیدا کردن راهی بر ای رسیدن به بهتربن جا برای خود هستند و در صورت موفقیت به خود افتخار میکنند و حتی به حال افرادی که نتوانسته اند محل مناسبی را پیدا کنند تاسف می خورند و به اصطلاح خود را رزنگ فرض می کنند! شاید بنظر شما مسئله ای بسیار پیش پا افتاده و مسخره می باشد اما می توانم با اطمینان کامل بیان کنم که یکی از مهترین و خطیرترین روحیه های روانشناسی جامعه در این جزییات رفتاری در زنذگی روزمره وجود دارد که بعدها در کار و فعالیت در سیستم ارگانها و شرکتها و حتی وزارتخانه ها تاثیرگذار شده و باعث مشکلات امروزی ما در کشور می شود.

بعد از این مقدمه می توان با دیدگاهی بازتر به  مسئله رواشناسی کار پرداخت و آن را بررسی نمود.در گذشته تعریف از کار بدین گونه بود، انجام یک سری امور خاص در ازای دریافت مبلغی تعیین شده و عملا فقط مسئله ی اصلی اتمام کار محوله به شخص می بود که آن را به اتمام برساند که هنوز هم متاسفانه در اکثر مجموعه ها هنوز این سیستم مدیریت سنتی خاص موجود می باشد، البته باید خاطرنشان کرد که این نوع سیستم کاری در برخی مشاغل و حرفه ها باسد انجام شود، منظور بنده مدیریت صرف همه افراد به اینگونه است.  حال در نظر بگیرید که این نوع مدیریت به علت ذات اصلی آن که به شکل ارباب و رعیتی می باشد برای بیشتر افراد جامعه که در قسمت پیش در مورد آن بحث شد غیر قابل تحمل بوده و افراد برای رسیدن به حقوق از دست رفته خود چه به حق چه به نابحق حقوق افراد دیگر را پایمال می کنند و این پروسه در دراز مدت و مداومت باعث بوجود آمدن باند های مختلف روابط و قدرت می شود و شدیدا کارایی مجموعه مورد نظر را کاهش داده و عملا از فعالیت افراد جدید جلوگیری کرده و یا حداقل در چارچوب آن باند مورد نظر اجازه داده می شود که اگر شخص خواستار استقلال کاری داشته باشد سریعا سرکوب می شود.

این نوع روند بیمارگونه نحوه ی برخورد روانشناختی با کار را در کشور ما کاملا متمایز نشان داده و اینگونه برداشت می شود که فعالیت بیشتر و داشتن طرح و ایده خوب ملاک پیشرفت شما نخواهد بود بلکه فقط دارا بودن روابط، ماندگاری و پیشرفت شما را تضمین می کند. البته خوشبختانه این نوع روند در حال کاهش و از بین رفتن می باشد البته التیام یافتن آن طولانی می باشد پس در این صورت بهترین نحوه ی تعامل با مجموعه ها داشتن یک مدیریت قوی برای حذف و یا اصلاح افراد مجموعه که دارای روابط و قدرت نا بحق می باشند البته نحوه ی برخورد سنتی مدیریت که همراه مثلا داشتن ابهت مدیریت و هر دستوری بود به پایان خود نزدیک شده است و اکثر مجموعه ها با داشتن مدیریت نوین و پست مدرن در سیستم اهداف شرکت به بهترین نتیجه ها رسیده اند.

مدیریت ارعاب، ترور شخصیتی، ظلم در پرداخت حقوق و پایمال کردن آن و مواردی این چنینی هم اکنون منسوخ شده است و این نوع تیپ مدیریت حتما محکوم به شکست است در این روند مدیر با داشتن این تفکر اشتباه که مدیر برای پرویی نکردن پرسنل و بذست آوردن جنم مدیریتی اینگونه برخورد کرده و هرگاه حس مدیریت کرده با استفاده از تن صدای بلند و خشن و همچنین تهدید فقط استرس را وارد مجموعه کرده و در هر صورتی باعث بوجود آمدن محیطی برای جدایی پرسنل و حتی انتقام آنها فراهم می آورد. معمولا این تیپ شخصیت مدیرها خواسته های نامعقول و نابجایی داشته که بجز اینکه کمکی به روند کار نمی کنند حتی باعث اختلال در انجام امور می شوند. این تیپ مدیریت ها در صورت تنها بودن باعث برکناری خود و یا منهل شدن مجموعه می شوند، تنها در صورتی که معاونی داشته باشند که بسیار از خود آنها عاقل تر بوده و لجام انجام امور را بدست بگیرد می توانند مجموعه خود را رهبری کنند.

در این مجموعه فعالیت بشدت سخت بوده و اگر با همچین تیپ مدیریتی برخورد داشته اید در هر صورتی سعی در دوری و اجتناب از فعالیت بکنید فقط در صورتی که بتوانید سر موضوعی به توافق برسید توان فعالیت مس یاشد که معمولا به این شکل نمی شود. البته امکان اینکه شخصی به عنوان معاون آنجا باشد زیاد است چون این تیپ مجموعه ها فقط در صورت وجود معاون عاقل و دلسوز می تواند به فغالیت خود ادامه دهد، میتوانید با معاون شرکت همتهنگ بوده و بنا بر سیستم کاری او حرکت نموده چون ئذ هر صورتی امان کاندیدا شدن این فرد برای پست مدیریت بیشتر است.

اما مدیریت های که بشدت دوستانه و بقولی خودمانی هستند هم مشکلاات بعدی خود را از عدم وجود تکیه گاه چارت کاری در شرکت تا عدم اطمینان به ثمر دهی مجموعه را برای پرسنل دارند، در این مجموعه ها سعی کنید برای ورود و شذوع به فعالیت تمامی سخنان را از قبل به مدیریت گفته و تقاضاهایتان را مشخص کنید تا بعدها سر آشنایی بیشتر و رفاقت بین خود و مدیر دچار چالش و جدل نشوید.

مدیر معتدل مدیری با حس لیدری می باشد که همرا مجموعه زحمت می کشد و خود را نه شعاری بلکه واقعی جزیی از تیم خود می بیند و در مواقع لزوم بنا بر شرایط و امکانات بهترین وضعیت را برای خود و پرسنل بوجود می آورد تا به بهترین کارایی رسیدخ و مجموعه ای پویا و فعال را داشته باشند که براحتی پذیرای افراد جدید می باشد و همین دوستی عاقلانه مابین همکاران و مدیر باعث از خودگذشتی و کار بیشتر برای مجموعه شده و حتی در بروز مشکلات مالی هم ارتقای موقعیتی شرکت رت در برخواهد داشت.

شرکت چاپ هزارنقش پارسیان با استفاده از این نوع دیدگاه و چشم انداز مدیریت نوین همپای استانداردهای MBA و تفکرات پست مدرنی برای آینده سعی در ارائه بهترین راه کارهای مدیریتی در مواجه با کارکنان و مشتریان خود دارد که به فضل الهی در مسیر پیشرفت قرار گرفته و روزانه در حال بهبود شرایط کاری خود می باشد.

منبع: شرکت چاپ هزارنقش پارسیان

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد وزمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

 عضویت در خبرنامه

 تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان  جمهوری، خیابان ظهیر الاسلام، کوچه مشیرالمعظم. پلاک۱۶. واحد ۱۸
شماره های تماس : ۷۷۶۱۳۶۱۰ - ۷۷۶۱۳۲۵۴                کد پستی: ۱۱۴۷۹۳۶۹۱۱
**لطفا قبل از مراجعه با مجموعه هماهنگ فرمایید**
ایمیل:      info@1000chap.com
شماره مستقیم : ۰۹۱۲۳۷۶۸۰۳۶

 آخرین نمونه کار ها

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه چاپ هزار نقش پارسیان می باشد .